Na konferenciji za medije predstavljen Festival
19. rujna 2025.
Vikend kreativnosti, zabave i učenja za djecu iz udomiteljskih obitelji
24. rujna 2025.

Novi grafit i mozaik u Vratničkoj: mladi Osijeka poručuju – grad može biti bolji

Na dječjem igralištu u Vratničkoj 13 nastala je nova, snažna poruka grada koji želi biti otvoreniji, ljepši i uključiviji. U sklopu projekta „Mladi za JOŠ ljepši grad!” tijekom kolovoza i rujna 2025. godine realizirana je umjetnička intervencija koja spaja grafit i mozaik u jedinstvenu vizualnu cjelinu s porukama protiv govora mržnje i za pozitivne društvene vrijednosti.

Grafit je nastao u suradnji učenika Tehničke škole i Prirodoslovne gimnazije Ruđera Boškovića i Udruge Hip-hop Osijek, a umjetnički proces i mentorstvo vodio je Armando El-Hag Hassan, street-art umjetnik i voditelj radionica iz Udruge Hip-hop Osijek. Mozaik je izradila Udruga Breza zajedno sa svojim korisnicama – djevojkama bez odgovarajuće roditeljske skrbi – čime je ovoj intervenciji dodana snažna dimenzija socijalne uključenosti i osnaživanja mladih u ranjivom položaju.

U pripremi zida sudjelovali su i volonteri Udruge Breza te volonteri Udruge građana Kohorta Osijek, koji su čistili, krečili i pripremali površinu kako bi mural i mozaik mogli nastati. Time je cijela akcija postala prava zajednička intervencija zajednice u vlastiti prostor.

Ova umjetnička intervencija nastala je kao nastavak prethodnog projekta „Mladi za ljepši grad”, a dodatno je osnažena edukativnim radionicama koje su u studenom održane u osječkim srednjim školama. Poruke koje danas gledamo na zidu i u mozaiku potekle su upravo iz rada s mladima – iz njihovih razmišljanja o tome kakav grad žele i kakve odnose žele graditi.

Mural i mozaik u Vratničkoj 13 ostaju kao trajni simbol tolerancije, zajedništva i mladih koji žele preuzeti odgovornost za prostor u kojem žive. To je mali, ali vidljiv korak prema gradu koji sluša, uključuje i vjeruje mladima. 💛

Projekt je financiran sredstvima Grada Osijeka.